Yalan söyleyen bir kişiye nasıl davranmalıyız ?

Merhabalar,Fraud uzmanı olarak bu durumlar ile çok sık karşılaşmakta gerekli aksiyonları almaktayım.Fakat bu durumlar ile günlük hayatta sizde karşılaştığınız için naçizane görüşlerimi belirtmek isterim. Merhabalar,Fraud uzmanı olarak bu durumlar ile çok sık karşılaşmakta gerekli aksiyonları almaktayım.Fakat bu durumlar ile günlük hayatta sizde karşılaştığınız için naçizane görüşlerimi belirtmek isterim.

Öncelikle kişiye direkt “yalan söylüyorsun” demek hiç bir fayda sağlayamayacağı gibi kişi ile kurulabilecek diyalogu engellemekte, kişinin yalanları için pekiştirici araçlar bulmaya çalışmasına neden olmakta..Bu tür davranış bozukluğu olan kişiler, her zaman hayatımızdan çok kolay çıkartabileceğimiz kişiler olmayabilir. Bu durumda yapılması gerekenler, sorunu görmezden gelmek yerine direkt bir iletişim kurmaktır.Önemli olan kişinin rencide edilmemesi ve sorunun kişiselleştirilmemesidir.

Bir diğer önemli hususta yalan söyleyen kişiyi, ikinci ya da üçüncü şahıslara anlatıp paylaşmadan, bizzat kişinin kendisi ile irtibata geçmektir.

Kişiye, herhangi bir onur kırıcı bir durum yaşatmadan, yalan söylediğinin direkt hissettirilmesi, kişinin kendisini düzeltmesi ve yanlıştan dönmesini sağlayabilir.Yalan söyleyen kişiye karşı, “sen” değil “ben” dilinin kullanılması etkin olabilir.

Örneğin, ergenlik çağındaki çocuğunuzun yalan söylediğini tespit ettiniz, başkalarının olmadığı bir ortamda konuşmak onu rahatlatacaktır.

2. Adım, konuyla ilgili daha önceden detaylıca açıkladığım açık uçlu sorular sormak olabilir.Örneğin okula gitmediği halde gittiğini söyleyen bir çocuğa “öğretmenin okula gitmediğini söyledi bu konuda benimle paylaşmak istediğin bir şey var mı? bana okulda olduğunu söylemiştin, ne düşünüyorsun?” gibi yaklaşımlar çocuğun kaygısını azaltacak ve yaptığı davranışı sorgulatacaktır.Ayrıca yalan söyleyen bir çocuğa “sen bana yalan söylediğinde ben çok üzüldüm, ben çok kaygılandım, ben seni merak ettim” gibi bir açıklama “sen hatalısın, sen hep bunu yapıyorsun, sen benim güvenimi hak etmiyorsun”…tarzı yaklaşımlardan çok daha etkilidir.Fakat bazı durumlarda bu davranışlarımız karşımızdaki kişiyi etkilemez. Bu durumlarda sebeplerini araştırmamız gerekmekte.

Örneğin kişi zamanla söylediği yalanlara inanmış olabilir. Yalan söylemek davranış bozukluğudur.Lakin yalana inandığı ve bu yalanlarla yaşamaya başladığı anda gerçeklerden kopmaya başladığından bu süreç onu psikoza götürmektedir. Artık olaya Mitomani olarak bakmak gerekmektedir. Bu vakalarda kişiler kuvvetle muhtemel bilinçaltıyla , gerçekçi benlikleri arasında çatışma yaşamaya başlarlar.Bu durumlar travmalar şeklinde gerçekleşmesine rağmen kişiler çoğu zaman farkında bile olmazlar. Bu nedenle tespit ettiğimizde bir an önce profesyonel destek almaları için yönlendirmemiz gerekmektedir. Psikoterapi tekniklerinden olan emdr bu vakalarda başarı sağlamaktadır.

Özetle yalan söyleyen kişilere karşı davranışlarımıza dikkat etmeli, patolojik vaka tespitlerimizde aksiyon almalıyız.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir